Drone Çekimi

Bodrum’da drone pilotu bulmak çok kolay değil. Hele sertifikalı bir pilot bulmak neredeyse imkansız. İster düğün organizasyonu olsun ister kurumsal çekimler olsun Bodrum’da drone çekimi yaptırmak istiyorsanız, profesyonel çalışan bir firma bulmanız önemli. Biz özellikle ekipman kalitesine ve pilot deneyimini bu sebeple vurgu yapıyoruz. Biraz nedenlerinden bahsedelim.

Drone çekiminde fotoğraf yada video farketmez görüntü kalitesi ne sadece drone teknolojil gelişmişliğine bağlıdır ne de drone pilotunun yeteneklerine. Bu iki unsurun yanı sıra mutlaka sanat yönetmeninin estetik göz algısı ile buluşmalıdır. Aşağıdaki linkte örnek drone çekimimiz yer almaktadır, göz atabilirsiniz.

Drone Çekiminde Sanat Yönetmeninin Önemi

Sanat yönetmeni aslında çekim daha başlamadan kafasındaki kurguda planları belirlemiş, açıları oluşturmuş ve filmi çekmiş kişidir. Bunu doğru şekilde hem kameramanlara hem de sonradan post prodüksiyonu yapacak uzmana doğru aktarmalıdır. Bu sebep ile takım çalışması başarısı özellikle organize işler de çok önemlidir.

Drone Çekiminde Teknoloji Yardımı

Bir çok drone modeli çekimler için kullanılıyor. Burada siz işiniz için hangi segment makinenin uygun olduğunu öncelikle belirlemelisiniz. Orta segmentin altına inmemekte fayda var. Üst segment dronelar ise ciddi maliyetlere sebep olabiliyor. Örneğin rüzgarlı bir açık alanda çekim yapacaksanız görece daha büyük ve rüzgar etkisini absorbe edebilen drone ekipmanı kullanılmalı.

Bir başka senaryoda ağaçlık bir alanda çekim yapılacaksa mutlaka üzerinde super sonic mesafe sensörü olan drone kullanılmalı ki olası çekim hatalarının önüne geçilebilsin.

drone çekimi

Drone Pilotu

Drone çekimi esnasında pilotun becerileri ve deneyimi son derece önemlidir. Bu sadece kadraj yada sahne planları için değil, drone’nun salınım hareketleri ve manevralar için de hayati önem arz eder. Ve tabiki güvenlik parametresini de unutmamak gerekir.

Bodrum Drone

Sanıyoruz ki Drone çekimi ile ilgili özellkle Bodrum’da dikkat etmemiz gereken konulara açıklık getirdik. Son bir noktaya daha dikkat çekmek isteriz. Drone çekiminin bir düğün hikayesi yada tanıtım filmine katkısı na kadardır. Açıkça söylemek gerekirse, drone görüntüleri filmlerde hem atmosfer bakımından hem sahne planı açısından duyguyu zenginleştiren bir öğe. Kurgunun içinde ustalıkla kullanıldığında harika sonuçlar veriyor. Bunu kararında yapmak ve kadrajların dikkatle seçilmesi önemli olduğunu tekrar altını çizmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir